SNEZENKA
ubytovani v soukromi
Kunštátská kaple
[na úvod]   [výlety]

Kunštátská kaple

Barokní kaple Navštívení Panny Marie stojí na hlavním hřebeni Orlických hor ve výšce 1035 m n.m. přímo u Jiráskovy horské cesty (cyklisté se ke kapli mohou dostat z Pěticestí).

Sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků, kteří většinou pocházeli z Tyrol a do Orlických hor byli pozváni za prací. Dřevo, které těžili, se dodávalo do kutnohorských dolů a do místních skláren.

Svatostánek byl postaven u horské cesty spojující Zdobnici s Kunštátem. Přechod hřebene byl určitě obtížný - jak ze Zdobnice, tak z Kunštátu stoupala cesta poměrně prudce, na vlastním temeni Kunštátské hory se pak nachází těžce prostupné rašeliniště. V knize Grossmutter erzählt (Babička vypravuje), vydané v roce 1940 v Lanškrouně, se můžeme v pověsti Die versunkene Stadt (Propadlé město) dočíst: "Dnes je tato část hřebene zarostlá nízkými jehličnany, bažinatá a pokrytá mnoha jezírky a tůněmi. Nezpívají tu žádní ptáci. Nezvyklé ticho panuje v tomto pochmurném koutu hor." Kaple tedy pravděpodobně nesloužila jen k potřebě dřevařů, ale i k oddechu při namáhavém přechodu přes hřbet Orlických hor a jako místo poděkování za šťastné zvládnutí cesty. Nelze opomenout ani funkci úkrytu před nepohodou.

Kunštátská kaple byla pravděpodobně postavena již kolem roku 1671. Tento letopočet je totiž vytesán na levé straně kamenného podstavce Piety. Plastika, na jejíž spodní části je nápis "SaLVe MarIa DoLorosa Te saLVtat serVVs" (buď zdráva, Maria bolestná, zdraví tě služebník), byla v 60. letech přemístěna do zdobnického kostela, kamenný podstavec zůstal v kapli.